Wycieczka szkolna na południe Polski – odkrywamy interesujące zakątki

W trakcie roku szkolnego uczniowie z niecierpliwością wyczekują dłuższej wycieczki z wychowawcą. Zazwyczaj zielone szkoły organizowane są na dwa lub trzy dni, a czasem trwają nawet tydzień. Kierunek wycieczki powinien być dobrany odpowiednio do czasu trwania wyjazdu. Mieszkając na południu Polski nie pojedziemy na dwudniową zieloną szkołę nad morze, gdyż większość czasu spędzilibyśmy w podróży. Wówczas najlepiej jest poznać skarby kryjące się w zlokalizowanej bliżej miejsca naszego zamieszkania części kraju. Większość nauczycieli decyduje się na organizację wyjazdu przez biuro podróży. Wycieczki szkolne planowane przez tego typu instytucje mają bowiem świetnie przygotowany plan wyjazdu. Ponadto fachowcy doskonale wiedzą, jakie atrakcje zaproponować dla dzieci i młodzieży w określonym przedziale wiekowym. Gdzie zatem warto rozważyć wyjazd na zieloną szkołę w południowych regionach Polski?

Zjawiskowym Szlakiem Orlich Gniazd

Podążając Szlakiem Orlich Gniazd nie można narzekać na nudę. Jest to doskonały region na wycieczki szkolne. 2 dniowe wyjazdy będą pełne atrakcji, malowniczych widoków oraz najznakomitszych zabytków, które każdy powinien zobaczyć chociaż raz w życiu. Biegnąca od Częstochowy do Krakowa malownicza trasa turystyczna ma bardzo wiele do zaoferowania. Mali podróżnicy mogą zobaczyć tam liczne majestatycznie wyglądające zamki oraz ich ruiny (w tym zamek w Ogrodzieńcu czy w Pilicy), tajemnicze jaskinie, a także niezwykłe pomniki przyrody, takie jak Maczuga Herkulesa. Na szczególną uwagę zasługuje Zamek na Wawelu. Dla jednych jest on punktem rozpoczynającym Szlak Orlich Gniazd, a dla innych kończącym. Jednakże jest to z pewnością jedna z najważniejszych zabytkowych budowli zlokalizowanych na tej trasie. Warto jest zwiedzić zarówno przepiękny, zadbany dziedziniec jak i Komnaty Królewskie, Skarbiec oraz Katedrę Wawelską. Taka wycieczka z pewnością na długo zostanie w pamięci każdego ucznia.

Malownicza Kotlina Kłodzka

Kolejnym wspaniałym miejscem wartym odwiedzenia jest Kotlina Kłodzka. Wycieczki szkolne organizowane w tym regionie są niezwykle interesujące. Do najciekawszych atrakcji z pewnością należą: Szczeliniec Wielki oraz Błędne Skały. Majestatyczne, potężne i ogromne skały o rozmaitych kształtach wzbudzą podziw każdego. Fani „Opowieści z Narnii” poczują się jak na planie filmowym obserwując plenery z ich ulubionej ekranizacji. Starszym uczniom można zaproponować odwiedzenie mrocznej i budzącej niepokój Kaplicy Czaszek. Miłośnicy natury również znajdą tutaj coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje wspaniały Ogród Japoński zlokalizowany w Jarkowie.

Krynica-Zdrój i jej skarby

Planując zorganizowanie kilkudniowej wycieczki szkolnej, warto wziąć pod uwagę wyjazd do Krynicy-Zdrój. Uczniowie będą mogli podziwiać zabytkowe wille w większości zbudowane z drewna, reprezentujące szwajcarską architekturę. Świetnym pomysłem na zorganizowanie plenerowej lekcji sztuki oraz historii będzie odwiedzenie willi Romanówka, w której znajduje się muzeum z wyeksponowanymi pracami wybitnego artysty – Nikifora. Młodsi turyści z pewnością będą zachwyceni możliwością odwiedzenia Muzeum Zabawek „Bajka”. Krynica-Zdrój słynie również z niebanalnej drewnianej wieży widokowej, z której poprowadzona została ścieżka rozciągająca się w koronach drzew, dzięki czemu zapierające dech w piersiach widoki mamy zagwarantowane.