Bawaria - wycieczka na 4 dni

Co zabrać na zieloną szkołę w górach?

Zielona Szkoła w górach to doskonały sposób na połączenie nauki poprzez zabawę, z aktywnym spędzaniem czasu na łonie natury. Jednakże aby upewnić się, że wyjazd będzie naprawdę udany, warto najpierw zadbać o odpowiednie wyposażenie walizki wyjeżdżającego dziecka.

Dzięki wsparciu biur podróży organizacja wycieczek szkolnych nie stanowi dla dyrektorów i nauczycieli już niemal żadnego problemu. Są jednak kwestie, o które niezmiennie troszczyć muszą się rodzice wyjeżdżających dzieci. Jedną z nich jest odpowiedni bagaż, zawierający wszystko, czego dziecko będzie potrzebować, aby dobrze, wygodnie i bezpiecznie spędzić czas na Zielonej Szkole w górach.

 

Dobre buty to podstawa

Choć wygodne obuwie niezbędne jest na każdej wycieczce, w przypadku wyjazdu w góry nabiera ono kluczowego znaczenia. Bez niego nawet zwykły spacer po prostych szlakach może zakończyć się bólem i odciskami, a w przypadku błota i wilgoci: przemoczeniem butów i w konsekwencji przeziębieniem. Brak dobrego obuwia w górach może okazać się problemem nawet w przypadku niedługiej, trzydniowej wycieczki szkolnej. Pamiętajmy także, że dobre buty powinny zakrywać kostkę, aby ochronić ją przed ewentualnym skręceniem.

 

Ciepło, zimno?… na cebulkę!

Pogoda w górach, lubi być kapryśna, dlatego na taki wyjazd warto wyposażyć swoją pociechę w kilka dodatkowych par skarpetek i ciepłych ubrań. W przygotowaniu odpowiedniej garderoby z pewnością pomoże nam prognoza pogody, ale pamiętajmy, że nie możemy zawierzyć jej w stu procentach. Zaopatrzmy więc dziecko w odzież, która pozwoli mu ubrać się na cebulkę – tak, aby było mu ciepło w przypadku złej pogody, ale żeby nie przegrzało się, jeśli jednak zaświeci słońce.

 

Plecak małego podróżnika

Jednym z bardzo ważnych elementów wyposażenia dziecka na Zieloną Szkołę w góry jest plecak, który posłuży mu podczas zaplanowanych na czas wyjazdu atrakcji i wypraw. Pamiętajmy, że nasza pociecha musi być w stanie samodzielnie nosić go przez kilka godzin dziennie, dlatego nie może być on zbyt duży ani ciężki.

 

Wyjątkowa wyprawa

Zielona Szkoła w górach to wyprawa wymagająca specjalnego przygotowania. Aby ułatwić pakowanie, przygotowaliśmy krótką listę rzeczy, których – oprócz podstawowego wyposażenia – nie może zabraknąć w walizce wyjeżdżającego dziecka. Ilość poszczególnych części garderoby należy dostosować do długości wyjazdu – zdarza się bowiem, że Zielona Szkoła trwa ponad tydzień, ale czasami odbywa się w formie trzydniowej wycieczki szkolnej.

 

  • dobre buty za kostkę, najlepiej traperki,
  • odzież umożliwiająca ubranie się na cebulkę,
  • wygodne, ciepłe bluzy
  • dodatkowe spodnie i skarpetki
  • ciepła kurtka przeciwdeszczowa
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym (niezbędny nawet gdy jest zimno!)
  • środek przeciw komarom

 

Ze względu na dynamicznie zmieniającą się w górach pogodę, przygotowanie bagażu dziecka na taki wyjazd jest nieco bardziej wymagające, niż w przypadku wycieczek w inne rejony. Warto jednak poświęcić dodatkowy czas na przemyślane pakowanie, aby oszczędzić swojej pociesze ewentualnych stresów lub co gorsza: przedwczesnego zakończenia wycieczki z powodu choroby.